Andělika lékařská - Archangelica officinalis - Děhel lékařský
Hodnotu anděliky znali už středověcí mniši, kteří ji pěstovali v klášterech jako lék proti moru. Ve starých herbářích se uvádí, že andělika dostala název podle archanděla Michaela, ochránce, neboť podobně jako on chránila před zlem. Lidově se také nazývá rostlinou andělů.
Dnes ji řadíme do kategorie výrazně působících rostlin, jako jsou ženšen nebo puškvorec. Používá se na posílení nervové soustavy a uklidnění celého organismu. Doporučuje se používat před namáhavým dnem, před zkouškou, vystoupením, důležitým rokováním, kdy chceme být v dobré duševní a tělesné kondici. K tomu nejlépe poslouží studený výluh nebo víno z anděliky.
Kořen anděliky je močopudný a potopudný, pomáhá při poruchách trávení vlivem stresu, při plynatosti, revmatismu, poruchách menstruace, migréně a závratích. Andělika účinně pomáhá při zhoršené činnosti zažívacího ústrojí, jater, žlučníku, slinivky a střev. Působí proti nadýmání, křečím, poruchám trávení způsobeném dysfunkcí slinivky břišní. Pomáhá likvidovat kvasný a hnilobný proces ve střevech. Snižuje výskyt nežádoucích bakterií ve střevech. Při stresu mírní žaludeční a střevní neurózu. Dobře působí na imunitní systém. Snižuje překyselení organismu.
Roztlučená semena a kořen anděliky jsou dobrou přísadou do koupele při bolestech svalů, kloubů, ochrnutí a celkové nervozitě. V malých dávkách je andělika neškodná, vyšší dávky mohou způsobit např. zesílení menstruačního krvácení. Někdy méně znamená více, proto doporučujeme denní dávky nepřekračovat.
Andělikové víno:
5 lžic nasekaného kořene zalijeme jedním litrem červeného vína a při pokojové teplotě necháme 2 – 3 týdny louhovat, občas protřepeme. Přecedíme, necháme usadit a pozorně slijeme. Pijeme třikrát denně nalačno po malém kalíšku.