Borůvka černá – Vaccinium myrtillus
Plody borůvky obsahují mimořádnou koncentraci vitaminů, minerálů a dalších důležitých látek. K léčebným účelům dáváme přednost jejich sušení, neboť tím se nejméně ničí. Po několikahodinovém namočení do vody nabobtnají a máme jakoby čerstvé ovoce. Vhodné je jich zmražení. Sušené plody můžeme rozvařit na řídkou kaši, která je k léčebným účelům ještě lepší než čerstvé plody.
Prvořadé použití borůvkových plodů je proti dětským průjmům, na které asi není lepší lék. Borůvka výborně dezinfikuje a zároveň léčí sliznici střev a případné její záněty. V tomto případě ji používáme bez cukru. Plod - velmi účinně působí průjmech i při výskytu E.coli a stafylokoků. Příznivě ovlivňuje cévní stěnu, zejména v oblasti oční sítnice.
Borůvkové plody by se měly stát nezbytnou součástí domácí lékárničky, neboť jsou mimořádně zdravé nejen pro děti, ale i dospělé.
Čerstvá šťáva z plodů borůvky slouží k potírání kožních ekzémů a lupénky. Je lékem proti rýmě, zředěná vodou slouží jako kloktadlo na zánět v krku a ústní dutiny. Podporuje dobrý růst dětí. Silný borůvkový odvar můžeme použít jako obklad na zanícené oči.
Odlišné použití má borůvkový čaj z listů a natě, který snižuje koncentraci cukru v krvi, čímž se stává prvotřídním lékem proti cukrovce. Při tomto onemocnění je výhodné, na rozdíl od ostatních rostlin, že kvůli příjemné chuti jej můžeme pít jako denní lahodný čaj. Také působí desinfekčně v oblasti trávicího traktu a močového ústrojí.