Bylinný čaj CHOLESTEROL 50 g
Složení: Jahodí, Ostružiní, Rozmarýn, Pýr, Rozrazil,
Jahodník obecný – Fragaria vesca
Na léčebné účely používáme výhradně lesní jahody, všechny zahradní odrůdy jsou na léčebné účely nevhodné (bez účinku). Jahodový čaj je nejen lahodný a chutný, ale i mimořádně zdravý. Obsahuje železo, proto pomáhá při chudokrevnosti. Léčí také mnoho dalších nemocí – průjmy, cévní problémy, hemoroidy a zánětlivá onemocnění. Je mírně močopudný, rozšiřuje tepny, snižuje krevní tlak, zlepšuje látkovou přeměnu, zpomaluje rytmus srdce a posiluje nervovou soustavu. Můžeme ho užívat neomezeně, patří k nejdůležitějším zdravotně preventivním rostlinám. Každý, kdo si chce uchovat zdraví, by měl místo kávy nebo sladkých nápojů pít co nejčastěji jahodový čaj s troškou medu, který je výborný i samostatný, ještě lepší v kombinaci se šípky, listy borůvky, maliny nebo ostružiny.
Zdroj: Zdravý život s babiččinými bylinkami, Dionýz Dugas, 2004
OSTRUŽINÍK jako droga má mírně močopudné účinky, čistí krev, zastavuje krvácení, dezinfikuje trávicí a močové orgány. Listy mají antibakteriální a protiplísňové účinky. Můžeme je použít jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní. Jako odvar se používá zevně k omývání kožních zánětů a vyrážek. Ostružiny pomáhají při chřipce a nachlazení, snižují horečku, posilují imunitní systém a jsou výborným antioxidantem. Pomáhají při problémech se zácpou, čímž přispívají ke zlepšení trávení.
Rozmarýn lékařský – Rosmarinus officinalis
Je výjimečný v tom, že jako jedna z mála rostlin zvyšuje krevní tlak. Přitom má příznivý vliv na zdravotní stav, uklidňuje a mírní nervové vyčerpání. Zlepšuje krevní oběh, odstraňuje pocit chladu v končetinách a pomáhá při tzv. stařeckém srdci. Tonizuje cévy, nervovou soustavu a celkově posiluje, proto je osvědčený v rekonvalescenci a geriatrii. K tomuto použití je nejlepší udělat rozmarýnové víno. Čaj z rozmarýnu má potopudné a močopudné účinky, uvolňuje větry a křeče zažívacího ústrojí. Pomáhá také při ženských nemocech, upravuje menstruaci a léčí výtok. Rozmarýn nachází dobré uplatnění i zevně. Silný odvar slouží k čištění pleti, omývání ekzémů, jako obklad na rány, pohmožděniny a na výplachy ženských genitálií. Jako přísada do koupele oživuje údy po mrtvičce. Pro svoji příjemnou vůni se přidává také do kosmetických výrobků a parfémů, oblíbený je v aromaterapii. Potírání pokožky rozmarýnovou tinkturou nebo olejem zlepšuje její prokrvení, pomáhá při svalových a nervových bolestech. Při vnitřním užíváním rozmarýnu je překročení doporučených dávek nebezpečné, vůbec ho nesmějí užívat ženy v těhotenství.
Zdroj: Zdravý život s babiččinými bylinkami, Dionýz Dugas, 2004
Pýr plazivý – Elytrigia repens
Pýr se uplatňuje v lidovém léčitelství zásluhou jeho značné močopudnosti. To jej předurčuje k podpůrné léčbě při dně a revmatizmu. Dále se používá na zánět močového měchýře a při mnoha dalších nemocech močového ústrojí – při písku a kamenech v močových cestách. Je to velmi cenná vlastnost, protože běžná „civilizovaná“ strava obsahuje příliš mnoho soli, která kromě zadržování vody v těle se ukládá v kloubech a dalších orgánech. Tuto schopnost mají i další močopudné bylinky, jako bříza, zlatobýl a přeslička. Spolu s močí pomáhá pýr vylučovat z organizmu i soli, čímž odstraňuje otoky vyvolávané jejím zadržováním v těle. Pomáhá i při nemocech jater, žlučníku a sleziny, bolestech kloubů, zlepšuje metabolismus, snižuje koncentraci cholesterolu v krvi a můžeme jej přidávat i do diabetických čajů. Účinně čistí krev, proto je dobrý i při vyrážkách a jiných kožních onemocněních. Čaj z pýru je neškodný, ale tato bylina není stvořená k samostatnému užívání. Její široce působící vlastnosti se nejlépe využijí v čajových směsích, kde většinou nemá hlavní, zato důležité druhotné postavení.
Zdroj: Zdravý život s babiččinými bylinkami, Dionýz Dugas, 2004
Rozrazil lékařský – Veronica officinalis
Hlavní léčivou schopností rozrazilu je silná močopudnost. To jí dává prvořadé použití při zánětech močového měchýře a močových cest, chronických onemocnění močového ústrojí a při dně. Při prvních příznacích vodnatelnosti je třeba začít ihned pít čaj z rozrazilu. Druhou dobrou vlastností rozrazilu, snad ještě cennější než lehce nahraditelná močopudnost, je snižování hladiny cholesterolu v krvi. Součastně se krev i čistí, takže rozrazil se stává lékem i doporučovanou prevencí proti skleróze. Droga má i některé další dobré vlastnosti, jako je příznivý účinek proti kašli, ochraptění, záduše a tuberkulóze, při žaludečních a střevních poruchách.
Zdroj: Zdravý život s babiččinými bylinkami, Dionýz Dugas, 2004