Bylinný čaj CHŘIPKA – IMUNITA
Nový název výrobku na základě nařízení Evropského parlamentu a rady EU č. 1169/2011 a dalších nařízení: Bylinný čaj Chriptonal
Složení: lípa, růže, černý bez, třapatka, tužebník
Lípa
z lipového květu je všeobecně známý lék proti chřipce a onemocněním, která s ní souvisejí. Lípa má silný potopudný účinek a schopnost snižovat teplotu. Lípa má i odhleňující účinky, proto lipový květ přidáváme i do čajových směsí na průdušky a proti kašli. Ředí krev, čímž preventivně působí i proti zánětu žil, angině pectoris a infarktu. Čaj z lípy se používá také při močových a ledvinových potížích. Američtí vědci praktickými pokusy zjistili, že děti se z chřipky zotavily rychleji, když pily lipový čaj, než když braly antibiotika. Pro děti je lípa mimořádně vhodná , neboť je uklidňuje a dobře spí.
Růže
její účinky byly známé už ve starověku. Slavný arabský lékař Avicena léčil růží průdušky a vykašlávání krve, její léčebné používání je doloženo ve všech historických obdobích až do současnosti. Čaj z plátků růže pomáhá při nemocech průdušek a plic, prospívá nervové soustavě, játrům a celému trávicímu traktu. Měli bychom ho pít několik dní po používání antibiotik, které ničí střevní flóru.
Černý bez
je všeobecně známý a všudypřítomný keř, někdy až strom, který zkrášluje své okolí dvakrát do roka. Je prvotřídním lékem na všechny nemoci z prochlazení. Vyvolává pocení, ničí hnilobné bakterie, čistí zahleněné průdušky. Má i močopudné účinky a mírně projímá. Při zevním použití je výbornou přísadou do inhalačních směsí při rýmě a zánětu průdušek, ale i při bolestech hlavy a uší. Osvědčil se na obklady při křečových žilách.
Třapatka
podporuje činnost bílých krvinek, považuje se za jakousi „policii" v organismu. Tím pomáhá zabíjet choroboplodné zárodky a zvyšuje odolnost organismu před nemocemi. Je třeba ji užívat hlavně preventivně, například v chřipkovém období, dokud nemoc nevypukla. Třapatka nachová má další dobré účinky – pomáhá při chronických zánětech kloubů, léčí žaludeční vředy, prostatu, močové cesty, zánět horních cest dýchacích, sennou rýmu, i tak obávanou rakovinu, zvlášť žaludku, jater a střev.
Tužebník
vědecky osvědčené je použití květů a nati tužebníku na léčbu nachlazení. Tyto části rostliny obsahují flavonoidy, třísloviny a sloučeniny kyseliny salicylové, snižující horečku a působící potopudně a protizápalově. V tradiční medicíně má rostlina pro svůj močopudný účinek využití při léčbě DNY, nemocech močového měchýře a ledvin.
Použitá literatura: Zdravý život s babiččinými bylinkami, autor: Dionýz Dugas, Knižní expres, 2004
Koupit zde: Bylinný čaj – Chriptonal - (Chřipka - Imunita) 50 g