Bylinný čaj - Epilepsie 50 g
Složení: Jahoda, jestřabina, třezalka, mochna husí, světlík
Jahodník obecný – Fragaria vesca
Na léčebné účely používáme výhradně lesní jahody, všechny zahradní odrůdy jsou na léčebné účely nevhodné (bez účinku). Jahodový čaj je nejen lahodný a chutný, ale i mimořádně zdravý. Obsahuje železo, proto pomáhá při chudokrevnosti. Léčí také mnoho dalších nemocí – průjmy, cévní problémy, hemoroidy a zánětlivá onemocnění. Je mírně močopudný, rozšiřuje tepny, snižuje krevní tlak, zlepšuje látkovou přeměnu, zpomaluje rytmus srdce a posiluje nervovou soustavu. Můžeme ho užívat neomezeně, patří k nejdůležitějším zdravotně preventivním rostlinám. Každý, kdo si chce uchovat zdraví, by měl místo kávy nebo sladkých nápojů pít co nejčastěji jahodový čaj s troškou medu, který je výborný i samostatný, ještě lepší v kombinaci se šípky, listy borůvky, maliny nebo ostružiny.
Zdroj: Zdravý život s babiččinými bylinkami, Dionýz Dugas, 2004
Jestřabina lékařská – Galega officinalis
Léčebná sláva jestřabiny začala ve středověku, kdy zaháněla mor a horečku, kvůli tomu ji také pěstovali hlavně v Německu. Na rozdíl od mnoha jiných rostlin součastní bylinkáři používají jestřabinu jen ke dvěma účelům, v obou případech je však velmi potřebná. Na prvním místě nesmí chybět v čajové směsi proti cukrovce, neboť citelně snižuje hladinu cukru v krvi. Nazývá se i orálním inzulínem, i když tuto látku přímo nenahrazuje. Dohromady s borůvkou a fazolí patří k nejlepším rostlinným přátelům všech diabetiků, neboť jim často pomůže udržet hladinu cukru v krvi na takové úrovni, že nemusí používat inzulínové injekce. Druhé použití je úplně odlišné. Jako jedna z mála bylin podporuje jestřabina tvorbu mateřského mléka, což je pro mnohé maminky, které po porodu nemají mléko, ale i pro jejich ratolesti, hotovým potěšením. Trochu jestřabiny můžeme přidat i do čajů na léčbu nemocí, které jsou způsobeny zácpou. Droga působí jako mírné projímadlo, podporuje pocení, léčí chronickou zácpu a zlepšuje funkci tlustého střeva. V obvyklém dávkování se při užívání této bylinky žádné nepříznivé účinky nezjistily, příliš velké dávky však mohou vyvolat lehké otravy.
Zdroj: Zdravý život s babiččinými bylinkami, Dionýz Dugas, 2004
Třezalka obsahuje účinnou látku hypericin, která podporuje dýchání buněk, čímž zlepšuje látkovou přeměnu a prospívá všem orgánům těla. Z léčebných možností jsou na prvním místě nemoci jater a žlučníku, žaludeční vředy, velké množství žaludeční kyseliny, poruchy močových cest a pomočování dětí. Čaj z třezalky je velmi dobrý na nervy – uklidňuje, má příznivý vliv na psychiku, pomáhá se zbavit stresu, úzkosti, strachu, neurózy a nespavosti. Je dobrý i při srdečních nemocech, zlepšuje krevní oběh až do krevních vlásečnic, je vhodný při problémech v klimakteriu. Třezalku raději užíváme v čajových směsích. Má totiž nepříjemnou vlastnost, která způsobuje citlivost na sluneční světlo, což se může projevit svěděním a zčervenáním pokožky. Proto se raději během pití samotné třezalky vyhněte slunění a neužívejte ji dlouhodobě a nezvyšujte dávkování.
Mochna husí – nátržník, najdete ji všude tam, kde se pasou husy. Zřejmě oběma toto soužití vyhovuje natolik, že se to přeneslo i do názvu této byliny. Schopností této byliny je uvolňovat křeče. Prospívá při bolestivé menstruaci, bolestech žaludku a střev, při záchvatech způsobených žlučovými a ledvinovými kameny. Pomáhá při léčbě trávicího traktu, vyléčit střevní katar, při nadbytku žaludeční kyseliny, zánětu průdušek, zlepšuje činnost srdce, léčí katar močového měchýře a odstraňuje bolesti při močení.
Světlík je rostlinou našich očí. Podporuje léčbu očí a zlepšuje zrak. Obklad ze světlíku pomáhá při zánětu očních spojivek, zahnisání, slzení, při tvorbě ječného zrna, zčervenání, zeleném zákalu a zánětu duhovky. Má příznivý vliv na žaludek, protože snižuje jeho kyselost, čímž preventivně působí proti vzniku vředů. Prospívá při duševní únavě, nespavosti, bolestech hlavy a histerii.