Bylinný čaj HLAVABOL
Bylinný čaj HLAVABOL obsahuje: meduňku, violku (macešku), zeměžluč, mučenku.
MEDUŇKA je na uklidnění celého organismu. Takových bylin máme víc, ale meduňka působí přes celý centrální nervový systém nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale léčí všechny orgány těla, u kterých došlo vlivem stresu k chorobným změnám. Uvolňuje křečové stažení orgánů zapříčiněné nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce a dýchání. Tiší záchvaty při černém kašli u dětí, uvolňuje křeče žaludku a zastavené větry, pomůže při zvracení v těhotenství. Je také výborným uspávacím prostředkem. Nahradí tabletku na spaní, a přitom má všeobecný účinek a čaj můžeme pít denně.
MACEŠKA se pro své protizánětlivé účinky používala na ekzém, akné, vřídky. Doporučuje se jako prostředek k uvolňování hlenů a ke zmírnění kašle při chorobách horních cest dýchacích. Pomáhá při ochraptění. Při chřipce a nachlazení pijeme teplý čaj s medem. Maceška čistí krev, odstraňuje nadměrné pocení, pomáhá při nemocech močového ústrojí a je jedním z nejlepších léků na migrénu. Jako diuretikum se uplatní při léčbě cystitidy a revmatizmu. Urychluje vylučování škodlivých látek z organismu.
ZEMĚŽLUČ se vyznačuje mimořádně silnou hořkostí, proto tento název rostliny. Výborně se uplatňuje při nemocech trávicího traktu. Zlepšuje chuť k jídlu. Odstraňuje tzv. pálení žáhy a krkání, léčí zkažený žaludek a upravuje vylučování žaludečních šťáv. Má příznivý vliv na játra, žlučník, dvanácterník, zlepšuje látkovou přeměnu, vyhání střevní parazity, upravuje stolici a zlepšuje peristaltiku střev. Posiluje imunitní systém, tvorbu červených krvinek, příznivě se projevuje při nepravidelné menstruaci, epilepsii, cukrovce a slábnoucím zraku, vnitřně podporuje hojení ran. Zevně omýváme rány silným odvarem nebo přikládáme rozmačkanou drogu. V kombinaci s jinými hořkými bylinami se její účinky násobí.
MAŘINKA vonná je starší název pro svízel vonný. Kvítky této rostliny jsou silně aromatické, mají hořce kořenitou chuť. Používá se k ochucení studených nápojů, bylinných čajů a ovocných pohárů. V bylinkářství našla využití při zadržování vody v těle, při zánětech dolních cest močových, protože mařinka má močopudné účinky. Pomáhá při onemocnění ledvin, usnadňuje močení a rozpouští ledvinové kaménky a čistí ledviny od písku. Pomáhá léčit dnu a revmatizmus. Má silný uklidňující účinek, proto se vyskytuje v této směsi. Podává se při nervové podrážděnosti a pocitech neklidu a úzkosti a také na nespavost. Pomáhá při střevních bolestech z nadýmání, uvolňuje jak svalové, tak i útrobní křeče. Podporuje funkci jater, slinivky a sleziny. Snižuje chuť k jídlu, čímž pomáhá při obezitě. Obsahuje látku kumarín, která se fermentací mění na dikumarol, který pomáhá snižovat srážlivost krve. Tato vlastnost se využívá při léčbě křečových žil, trombóz, hemeroidů. Mařinka pomáhá nejen proti srážlivosti krve, ale krev zároveň i čistí. Používá se také na ozdravení lymfatického systému, je detoxikační. Zevně se používá jako odvar na vyrážky, špatně se hojící rány, vředy a popáleniny. Ve formě koupelí ho můžeme použít při furunkulóze – hnisavém onemocnění kůže i žlázek.
MUČENKA působí jako sedativum. Má zklidňující účinky při neurotických stavech, hysterii, psychickém vyčerpání. Zmírňuje pocity úzkosti, neklidu a napětí. Pomáhá snižovat krevní tlak a také řeší poruchy spánku, jež jsou nervového původu. Používá se také při žaludeční neuróze a střevních potížích.
Použitá literatura: Dionýz Dugas - Zdravý život s babiččinými bylinkami, Dionýz Dugas – 500 nejlepších receptů lidové medicíny, Korbelář/Endris/Krejča – Naše rostliny v lékařství