Bylinný čaj Klimakterium 50 g
Nový název výrobku na základě nařízení Evropského parlamentu a rady EU č. 1169/2011 a dalších nařízení: Bylinný čaj Klimofit
Složení: hluchavka, meduňka, kontryhel, yzop, třezalka
Hluchavka bílá
je podobná neoblíbené kopřivě, avšak tato bylinka nepálí a má hezké bílé květy, které jako prstýnky obtáčejí stonek. Již ve starověku rozlišovali pálivou a nepálivou kopřivu – tou byla hluchavka. Říkalo se ji mrtvá kopřiva a sloužila na nemoci ucha a dýchacích orgánů. Její blahodárné účinky na ženské orgány byly objeveny až v minulém století. Nejlépe funguje na orgány, které jsou u mužů i žen rozdílné, i její léčebné uplatnění je u obou pohlaví různé.
V ženském organismu hluchavka léčí menstruační potíže, posiluje dělohu, upravuje menstruační cyklus, pomáhá při zánětu vaječníků a zastavuje výtok, který je častým jevem u mladých žen. Proto po kontryhelu je druhou nejdůležitější bylinkou, kterou přidáváme do čajových směsí na ženské nemoci.
U mužů pomáhá na nemoci, které se projevují ve starším věku a patří k nim problémy s močením. Zde má hluchavka příznivý vliv na prostatu, uvolňuje močové cesty, ulehčuje močení a pomáhá i při dalších onemocněních močových cest. Proto je vhodná v kombinaci s vrbovkou.
Společný účinek hluchavky u obou pohlaví je příznivý vliv na trávicí a dýchací orgány. Zde působí hluchavka protizánětlivě, usnadňuje vykašlávání a chrání sliznice dýchacích cest. Pomáhá při nespavosti, je lahodná a můžeme ji pít bez omezení.
Odvar z hluchavky se používá na omývání kožních ekzémů a vředů a je vhodný do sedacích koupelí při hemoroidech – má mírně znecitlivující účinky. Malé lístečky hluchavky bílé se přidávají do čistících a vitaminových salátů, neboť hluchavka má na celý organismus jen příznivé účinky a žádné špatné vlastnosti.
Použitá literatura: Zdravý život s babiččinými bylinkami, autor: Dionýz Dugas, Knižní expres, 2004
Meduňka
je na uklidnění celého organismu. Takových bylin máme víc, ale meduňka působí přes celý centrální nervový systém nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale léčí všechny orgány těla, u kterých došlo vlivem stresu k chorobným změnám. Uvolňuje křečové stažení orgánů zapříčiněné nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce a dýchání. Tiší záchvaty při černém kašli u dětí, uvolňuje křeče žaludku a zastavené větry, pomůže při zvracení v těhotenství. Je také výborným uspávacím prostředkem. Nahradí tabletku na spaní, a přitom má všeobecný účinek a čaj můžeme pít denně.
Kontryhel
je požehnanou bylinkou pro ženy a ženské nemoci. Posiluje dělohu, zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění a udržení plodu v těhotenství. Každá maminka by měla od třetího měsíce těhotenství pít denně čaj z kontryhele. Pomáhá při mírném krvácení, zlepšuje kvalitu mléka a podporuje jeho tvorbu. Pomáhá při menstruačních poruchách a bolestech, výtoku a při menopauze.
Yzop lékařský – Hyssopus officinalis
Řecký název hyssopos znamená svatá rostlina. Ve středověku si yzop získal úctu a vážnost jako léčivá rostlina a koření, s oblibou ho pěstovali v klášterech. Babička ho používala ve své bylinkářské praxi hlavně kvůli jeho značně posilujícímu účinku na celý organismus, který se nejvíc projevuje u starších lidí. Pro toto použití doporučovala připravit si macarát yzopu ve víně. Droga má příjemnou aromatickou chuť, můžeme přidat také trochu saturejky a rozmarýnu. Vnější použití yzopu je podobné jako u šalvěje a často se tyto dvě byliny používají společně. Yzop se osvědčil do kloktadel, na zánět krku a ústní dutiny. Droga mírně zvyšuje krevní tlak. Tuto jeho vlastnost využívala babička ve své bylinkářské praxi tak, že když dávala lidem s nízkým tlakem čaj na jiná onemocnění, která vyžadovala léčbu bylinkami součastně snižujícími tlak, přidávala na eliminaci tohoto nežádoucího působení trochu yzopu. Ten je dobrý i proti kašli a při záchvatech průduškového záchvatu. Odstraňuje noční pocení, uklidňuje nervy, zlepšuje chuť k jídlu, má močopudné účinky a schopnost brzdit růst škodlivých bakterií. V běžném dávkování nemá yzop vedlejší účinky, musíme ho však používat s rozvahou, neboť silnější dávkování může mít opačný účinek. Vůbec se nedoporučuje v těhotenství, při stavech podráždění a nervozity.
Zdroj: Zdravý život s babiččinými bylinkami, Dionýz Dugas, 2004
Třezalka
obsahuje účinnou látku hypericin, která podporuje dýchání buněk, čímž zlepšuje látkovou přeměnu a prospívá všem orgánům těla. Z léčebných možností jsou na prvním místě nemoci jater a žlučníku, žaludeční vředy, velké množství žaludeční kyseliny, poruchy močových cest a pomočování dětí. Čaj z třezalky je velmi dobrý na nervy – uklidňuje, má příznivý vliv na psychiku, pomáhá se zbavit stresu, úzkosti, strachu, neurózy a nespavosti. Je dobrý i při srdečních nemocech, zlepšuje krevní oběh až do krevních vlásečnic, je vhodný při problémech v klimakteriu. Třezalku raději užíváme v čajových směsích. Má totiž nepříjemnou vlastnost, která způsobuje citlivost na sluneční světlo, což se může projevit svěděním a zčervenáním pokožky. Proto se raději během pití samotné třezalky vyhněte slunění a neužívejte ji dlouhodobě a nezvyšujte dávkování.