Bylinný čaj LEDVINY
Bylinný čaj LEDVINY obsahuje hluchavku, heřmánek, vřes, zlatobýl, břízu a tužebník.
HLUCHAVKA nejlépe účinkuje na orgány, které jsou u mužů a žen rozdílné, i její léčebné uplatnění u obou pohlaví je různé.
V ženském organismu výborně léčí menstruační potíže, posiluje dělohu, pomáhá při zánětu vaječníků a zastavuje výtok, častý problém u mladých žen.
U mužů, hlavně ve starším věku to zase bývají problémy s močením. Zde má hluchavka příznivý vliv na prostatu, uvolňuje močové cesty, ulehčuje močení a pomáhá i při dalších onemocněních močových cest.U obou pohlaví má příznivý vliv na trávicí ústrojí a dýchací orgány i zvyšování metabolizmu. Pomáhá při nespavosti.
HEŘMÁNEK je univerzální lék téměř na všechny nemoci. Jeho největší hodnota je v dezinfekčním a protizánětlivém působení. Likviduje jedovaté látky v organismu a zabíjí mnoho druhu bakterií. Používá se do čajů při poruchách menstruace, proti různým křečím a ke zmírnění bolesti. Léčí všechny vnitřní orgány, proto jej můžeme použít při střevních a žaludečních potížích. Často se využívá i jeho celkově uklidňující účinek. Velmi dobře působí v dětském organismu.
VŘES je při snížené funkci ledvin nejlepším lékem na podporu vylučování kyseliny močové z těla, účinkuje, i když se už kyselina ukládá v kloubech. Je určený především na léčbu nemocí ledvin a prostaty, neboť výborně dezinfikuje močové cesty. Má protizánětlivé účinky, je vhodný při zánětu ledvin, močového měchýře, močových cest a pomáhá rozpouštět ledvinové kameny. Svou močopudností prospívá při revmatických onemocněních. Osvědčil se při otocích nohou. Pomáhá uklidňovat nervovou soustavu a zlepšuje spánek. Močopudnost lze využít při nemocech z prochlazení a horečce. Pomáhá při tzv. řezání, nepříjemném zastavení močení zánětlivého původu a při poruchách látkové přeměny.
Zlatobýl obecný – Solidago virgaurea
Zlatobýl kanadský – Solidago canadensis
Léčebné vlastnosti zlatobýlu objevili středověcí Germáni, postupně se jeho použití všeobecně rozšířilo. Zjistilo se, že je vůbec nejlepším rostlinným lékem na všechny druhy ledvinových onemocnění. Pomáhá při chronickém zánětu ledvin, čistí moč od hnisu, krve a bílkovin, přidává se i do čaje při onemocnění prostaty. Hlavní vlastností zlatobýlového čaje je silná močopudnost, proto je dobrý i při dně a revmatismu. Zlatobýl používáme většinou samostatně, jen při těžkých poruchách ledvin přidáváme na zesílení účinku břízu a medvědici. Trochu zlatobýlu můžeme přidávat i do čajových směsí na vysoký krevní tlak, neboť podle babiččiných zkušeností toto onemocnění nezpůsobuje jen srdce a cévní systém, ale ve značné míře i ledviny. Droga pomáhá také při onemocnění jater a žlučníku, další uplatnění je na zeslabení a zastavení silného menstruačního krvácení. Zevně slouží silný odvar nebo tinktura ze zlatobýlu jako přísada do kloktadel a na potírání kožních vyrážek a ekzémů. Čaj ze zlatobýlu je úplně neškodný, můžeme ho pít i delší dobu a větší množství, až jeden litr denně, což se často doporučuje na pročištění ledvin, ne však dlouhodobě.
Použitá literatura: Zdravý život s babiččinými bylinkami, autor: Dionýz Dugas, Knižní expres, 2004
BŘÍZA je prvotřídním lékem na nemoci ledvin a močového ústrojí. Pomalu rozpouští a vylučuje ledvinové kameny. Prospívá při arterioskleróze a celulitidě. Tím, že vyplavuje z těla biologické zplodiny, pomáhá také při revma, dně, nemocech srdce a kloubů. Díky močopudnosti a potopudnosti je základní složkou čajových směsí proti obezitě.
TUŽEBNÍK – vědecky osvědčené je použití květů a nati tužebníku na léčbu nachlazení. Tyto části rostliny obsahují flavonoidy, třísloviny a sloučeniny kyseliny salicylové, snižující horečku a působící potopudně a protizápalově. V tradiční medicíně má rostlina pro svůj močopudný účinek využití při léčbě dny, nemocech močového měchýře a ledvin.
Tuto čajovou směs výrobce doporučuje kombinovat s bylinným čajem na dnu.
Použitá literatura: Zdravý život s babiččinými bylinkami, autor: Dionýz Dugas, Knižní expres, 2004 ZPĚT