Bylinný čaj NEKAŠEL
Nový název výrobku na základě nařízení Evropského parlamentu a rady EU č. 1169/2011 a dalších nařízení: Bylinný čaj Nekafit
Složení: fenykl, mateřídoušku, anýz, tymián, šalvěj a lékořice. Tento čaj používáme při suchém a dávivém kašli.
Fenykl obecný - Foeniculum vulgare
díky příjemné vůni a jedinečné chuti našel použití v kosmetice, mydlářství, při přípravě likérů, výrobě bonbonů, ale také přípravků proti hmyzu. Čerstvé lístečky fenyklu se hodí k rybám, protože neutralizují nepříjemnou chuť rybího tuku. Přidávají se také do polévek a salátů. Už v herbářích z 10. století se píše o podávání fenyklové šťávy s teplým mlékem. Fenykl výborně uvolňuje větry, působí proti střevním těžkostem, které trápí děti, hlavně v kojeneckém věku. Doporučuje se také pro kojící matky, protože povzbuzuje činnost mléčných žláz a jeho příznivé účinky se s mlékem přenášejí na kojence. Fenykl je mírně močopudný, ulehčuje průběh menstruace, pomáhá uvolňovat hleny. Ve stáří se doporučuje půl lžičky mletého fenyklu ráno a večer do poháru vína. Silný odvar z fenyklu se zevně používá k omývání očí při zánětu očních spojivek a doporučuje se také na kosmetické obklady a napařování. Silnější dávky a dlouhodobé užívání může vyvolat podráždění ledvin, žaludku a střev. Pro dlouhodobé použití je proto vhodnější jeho přítomnost v čajových směsích.
Mateřídouška vejčitá - mateřídouška polejovitá - Thymus pulegioides
s oblibou pokrývá mraveniště a krtince, na kterých zvlášť bohatě kvete. Starší sestrou mateřídoušky je TYMIÁN, který ve volné přírodě neroste. Už ve starověku tyto bylinky dobře znali a používali je při epidemiích, protože mají antiseptické účinky bránící rozšiřování nákazy mikroby. Mateřídouška jako jedna z mála léčí i zastaralé nemoci a chronické stavy, svým odhleňovacím účinkem pomáhá i při černém kašli u dětí, které po ní i dobře spí. Posiluje organizmus, proto se používá při nervové vyčerpanosti a přepracovanosti. Pomáhá při menstruačních bolestech, uvolňuje křeče, odstraňuje zápach z úst, zabraňuje tvorbě plynatosti a je dobrým prostředkem na zastavení škytání. K těmto účelům vypijte šálek mateřídouškového čaje s citronem. Také pomáhá při odvykání kouření. Jako přísada do koupelí pomáhá při revma u starších lidí.
Anýz vonný - Pimpinella anisum
je droga, která má silně kořenitý pach a sladkou chuť. Používá se k přípravě aromatických vod, lihů, sirupů, v domácnosti jako koření. Plody obsahují hlavně silici s hlavní obsahovou složkou anetholem. Anýzové silice působí bakteriostaticky. Anýz má silnější protikřečový účinek než fenykl a kmín, silně povzbuzuje sekreci všech žláz i žláz mléčných. Silice se částečně vylučují plicemi a příznivě ovlivňují sekretolickou činnost v dýchacích cestách. Používá se při žaludečních a střevních potížích, při křečích trávicího traktu, k odstranění plynatosti a jako prostředek proti kašli při zánětech horních cest dýchacích.
Šalvěj lékařská - Salvia officinalis
má silný antibakteriální účinek, osvědčený při všech nemocech ústní dutiny a krku. Výborně se uplatňuje při zánětu dásní, při otoku od zubní protézy a paradontóze, při které je nenahraditelná. Například po vytažení zubu, vyplachujeme ústní dutinu odvarem ze šalvěje. Dosáhneme toho, že se rána rychle zahojí a nebude hnisat. Čaj odstraňuje noční pocení, pomáhá při přetíženosti a nervozitě, pomáhá při slabé a nepravidelné menstruaci. Oživuje krevní oběh a zlepšuje činnost nervové soustavy. Často bývá součástí čajových směsí při různých druzích rakoviny. Jako jednodruhový čaj dodržujte doporučené dávky.
Lékořice lysá - Glycyrrhiza glabra
v překladu latinského názvu znamená sladký, lepkavý kořen. Je oblíbená v cukrářství a potravinářském průmyslu. Kořen lékořice rozpouští hleny, tím ulehčuje odkašlávání. Čaj z lékořice je močopudný a mírně projímá. Lékořice podněcuje činnost nadledvinek, chrání játra před otravami, prospívá při nadměrné tvorbě žaludeční kyseliny, upravuje látkovou přeměnu, pomáhá při tělesné slabosti a neuróze. V této čajové směsi se podílí na příjemné sladké chuti, při samostatném užívání může být nepříjemná. Čaj ze samotné lékořice neužívejte dlouhodobě, neboť v tomto případě zadržuje moč a zvyšuje krevní tlak. Úplně ji vyloučíme při nemocech žlučníku, ledvin, v těhotenství a během kojení. Proto je lepší používat tuto bylinu v čajové směsi, kde její koncentrace není tak znatelná.
Použitá literatura: Zdravý život s babiččinými bylinkami, autor: Dionýz Dugas, Knižní expres, 2004
Koupit zde: Bylinný čaj – Nekafit - (Nekašel) 50 g