Bylinný čaj Neutralizace organismu
Složení: ostružina, červená řepa, celer kořen, kopřiva, petržel kořen, řepík, přeslička
Ostružina: OSTRUŽINÍK jako droga má mírně močopudné účinky, čistí krev, zastavuje krvácení, dezinfikuje trávicí a močové orgány. Listy mají antibakteriální a protiplísňové účinky. Můžeme je použít jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní. Jako odvar se používá zevně k omývání kožních zánětů a vyrážek. Ostružiny pomáhají při chřipce a nachlazení, snižují horečku, posilují imunitní systém a jsou výborným antioxidantem. Pomáhají při problémech se zácpou, čímž přispívají ke zlepšení trávení.
Řepa červená (Beta vulgaris conditiva) se z pohledu zdravé výživy a léčivých omlazujících účinků na lidský organismus řadí na jedno z prvních míst. Řepa obsahuje křemík v takové podobě, že organismus ho umí dobře zužitkovat, tím zpevňuje vazivové tkáně, cévy a kosti. Kyselina listová podporuje dělení buněk a růst nové tkáně. Podílí se také na růstu červených krvinek, které rozvádějí kyslík z plic k buňkám. Bez kyseliny listové prý není možné dosáhnout dobrou náladu, optimismus ani pocit štěstí. Řepa má také vysoký obsah draslíku, odvodňuje organismus a zbavuje ho jedovatých látek. Pro své výrazné protinádorové účinky je řepa spolu s celerem a mrkví základní složkou při preventivních i léčebných kúrách proti rakovině. Konzumace řepy s dostatkem vlákniny je užitečná i střevní peristaltice a trávicí soustavě. Řepná šťáva je ověřeným lékem proti paradentóze. Tato nemoc vzniká uvnitř organismu, hlavní příčinou je zřejmě dlouhodobý mírný nedostatek vitaminu C. Její následky léčí řepa opět zevnitř tím, že dodá organismu sílu a dásním potřebnou výživu. Ani nejdražší zubní pasta proti paradentóze, kterou po umytí zubů a vypláchnutí úst vyplivneme, nemůže mít takový účinek. Při této nemoci je nejlepším lékem řepná šťáva ve spojení se zdravou výživou a ústní hygienou. Při běžné konzumaci s jiným jídlem se řepou nemůžeme předávkovat. Pokud pijeme řepnou šťávu, která je silná, doporučuje se ne víc než jeden decilitr, vhodné je zředit ji vodou.
Celer voňavý (Apium graveolens) obsahuje silice, éterické oleje, hořčiny a hormony podobné inzulínu, které povzbuzují trávicí a nervovou soustavu a mají močopudný účinek. Celer chrání naše tělo před bakteriemi a plísněmi. Celer uklidňuje žaludek i střeva a odstraňuje z nich plísně a nežádoucí bakterie. Šťáva z celeru nejen pročistí tělo, ale také rozpouští hleny a dodá tělu vitamín C. Celer obsahuje také vitamin B, A, K a C, betakaroten a kyselinu listovou a velké množství minerálních látek – vápník, hořčík, draslík, jód, železo a chrom. Celer našel uplatnění především při vnitřním čištění těla. Snižuje hladinu krevního cukru a působí také močopudně. Pozitivně působí při léčbě dny a revmatismu. Využití našel při léčbě vysokého krevního tlaku, nahromadění žluče, cukrovce, obezitě, zácpě, revmatických potížích, zápalech kloubů a otocích. Je to zásadotvorná rostlina, která zklidňuje podrážděný a překyselený žaludek. Dlouhodobá konzumace celeru nám může pomoci od potíží způsobených nadměrnou konzumací sladkých jídel. Důsledkem bývá únava, migrény, plísňová onemocnění, alergie atd.
KOPŘIVA je univerzální léčivá bylina, která výborně čistí krev, tím pomáhá při lupénce, akné a nečistotě pleti. Třítýdenní pitná kúra dokáže odstranit zdánlivě neodstranitelné vyrážky. Podporuje tvorbu červených krvinek, ředí krev, změkčuje stolici, podporuje peristaltiku střev, podporuje tvorbu mléka a zlepšuje jeho kvalitu. Je močopudná, tím pomáhá revmatikům. Zvyšuje vylučování kyseliny močové a odvodňuje tělo. Je lékem na vlasy. Mytí vlasů silným odvarem posiluje jejich růst a dává jim hebkost. Z kopřivy se získává chlorofyl, který se přidává jako barvivo do léků a potravin. Na obalech výrobků se označuje jako E 140.
Petržel zahradní (Petroselinum crispum) není jen zeleninou, ale také výborným rostlinným lékem. Z petržele používáme v kuchyni, ale i v bylinkářství, kořen a čerstvou nebo sušenou nať. Častějším zařazením petržele na jídelní lístek můžeme působit preventivně proti různým nemocem. Zásluhou močopudnosti, vysokého obsahu zdraví prospěšných látek a příznivého vlivu na trávicí orgány je petržel součástí mnoha bylinkových receptů na odvodnění organismu, močové kameny, bolesti ledvin a zánět prostaty. Petržel je „ženskou“ rostlinou, zvyšuje pohlavní žádostivost žen, podobně jako celer u mužů. Některé látky obsažené v petrželi působí toxicky, proto její užívání nepřeháníme a úplně vyloučíme v těhotenství.
ŘEPÍK lékařský je prastarou léčivou rostlinou, která se používá vnitřně jako čaj, ale také vně jako odvar. Čaj z řepíku má stahující účinky a léčí všechny zažívací orgány – žaludek, játra, žlučník, pankreas, dvanácterník a střeva. Zastavuje průjmy, čistí žlučové cesty, pokud se používá dlouhodobě, rozpouští žlučové kameny i písek ve žlučníku a ledvinách. Pomáhá při různých poruchách jater, při kloubových onemocněních zánětlivého původu, při výtoku u žen a posiluje obranyschopnost organismu. Silnější odvar z řepíku je jako kloktadlo nejlepším lékem na přesílené i jinak nemocné hlasivky, proto se doporučuje zpěvákům, učitelům a řečníkům. Na unavené oči se přikládá silný odvar z listů. Obklady z listů prohřátých s vepřovým sádlem přikládáme na špatně se hojící rány. Řepík je při tolika vlastnostech úplně neškodný, můžete ho pít i trvale a přidávat do denního čaje.
PŘESLIČKA je silně močopudná, schopná rozpouštět močové kameny a písek v močových cestách. Čistí cévní systém a celý organismus. Tím zabraňuje kornatění cév, zlepšuje látkovou přeměnu, krevní oběh a činnost srdce, snižuje krevní tlak, obnovuje zastavené močení, pomáhá při dně, revma a lámání. Preventivně působí proti otravám olovem, těžkými kovy a po radioaktivním ozáření. Zastavuje krvácení z ran, hemoroidů, pomáhá při vykašlávání a zvracení krve. Při krvácení z nosu můžete polámanou větvičku vložit přímo do nosní dírky. Je dezinfekční, slouží k omývání ekzémů, odstraňuje pocení nohou. Čaj ze samotné přesličky se nemá pít delší dobu, dávejte pozor na dávkování, protože může mít i nepříznivé vedlejší účinky.