Bylinný čaj OČISTA
Bylinný čaj OČISTA obsahuje tyto bylinky: dobromysl, měsíček, maceška, truskavec, divizna, lnice, přeslička, kontryhel, proskurník, sedmikráska, světlík, tužebník, máta, kopřiva
DOBROMYSL neboli oregano slouží odpradávna jako koření, ale jeho využití na zdraví člověka také není zanedbatelné. Čistí zahleněné plíce, pomáhá při suchém i černém kašli a ostatních nemocech průdušek. Má velmi účinek na nervovou soustavu. Čaj posiluje organismus a zlepšuje krevní oběh. Působí dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti, upravuje stolici a pomáhá proti křečím.
MĚSÍČEK – vně je především určen na těžce hojící se rány a vředy. Pomáhá na drobná poranění, bolest kolem nehtů, je vhodný na křečové žíly, krevní podlitiny, otoky, proleženiny, plísně atd. Při každém vnějším použití podporuje své účinky i vnitřně, což znamená současně i pít měsíčkový čaj. Vnitřně je na nemoci jater a žlučníku, záněty močového měchýře a močových cest. Patří mezi rostliny používané při podpůrné léčbě a prevenci rakoviny, jmenovitě žaludku, jater, tlustého střeva, dělohy, kůže a prsu. Uklidňuje nervovou soustavu, snižuje tlak a zlepšuje činnost srdce. Můžeme ho užívat dlouhodobě.
MACEŠKA se pro své protizánětlivé účinky používala na ekzém, akné, vřídky. Doporučuje se jako prostředek k uvolňování hlenů a ke zmírnění kašle při chorobách horních cest dýchacích. Pomáhá při ochraptění. Při chřipce a nachlazení pijeme teplý čaj s medem. Maceška čistí krev, odstraňuje nadměrné pocení, pomáhá při nemocech močového ústrojí a je jedním z nejlepších léků na migrénu. Jako diuretikum se uplatní při léčbě cystitidy a revmatizmu. Urychluje vylučování škodlivých látek z organismu.
TRUSKAVEC jako stará léčivá bylina sloužila na zastavování krvácení. Rozpouští močové kameny a zvyšuje krevní tlak. Droga má protizánětlivé a močopudné účinky. Je dobrý při onemocnění kloubů, dně, revmatismu, silné menstruaci a výtoku. Složí při léčbě tuberkulózy. Odvar z truskavce slouží na omývání mokvajících a hnisavých ran.
DIVIZNA se používá jako lék na průdušky a plíce. Obsahuje mnoho slizu, látek chránících sliznice před drážděním. Uvolňuje hleny, čistí průdušky od chrapotu a pískání, pomáhá při zánětu průdušek, hrtanu a mírní dráždění horních dýchacích cest. Velké čerstvé listy můžeme používat jako obklad při revmatických bolestech, na otoky, vředy a těžce se hojící rány.
LNICE KVĚTEL obsahuje hlavně flavonový glykosid, linarin, pektolinarin a neolinerin a rozličné organické kyseliny. Působí protizánětlivě, projímavě a diureticky. Používá se na záněty dýchacích cest, jater a ledvin. Snižuje křehkost cév. Čaj je doporučován při zánětech žlučníku, při žloutence, na žaludeční a dvanácterníkové vředy. Změkčuje stolici. Tiší křečovité bolesti při kolikách a záchvatech žlučníku a ledvinových kamenů. Působí kladně při chorobách se zvýšeným zadržováním vody v těle. Ve formě kašovitého obkladu nebo masti se přikládá na křečové žíly, hemoroidy a různé kožní vyrážky.
PŘESLIČKA je silně močopudná, schopná rozpouštět močové kameny a písek v močových cestách. Čistí cévní systém a celý organismus. Tím zabraňuje kornatění cév, zlepšuje látkovou přeměnu, krevní oběh a činnost srdce, snižuje krevní tlak, obnovuje zastavené močení, pomáhá při dně, revma a lámání. Preventivně působí proti otravám olovem, těžkými kovy a po radioaktivním ozáření. Zastavuje krvácení z ran, hemoroidů, pomáhá při vykašlávání a zvracení krve. Při krvácení z nosu můžete polámanou větvičku vložit přímo do nosní dírky. Je dezinfekční, slouží k omývání ekzémů, odstraňuje pocení nohou. Čaj ze samotné přesličky se nemá pít delší dobu, dávejte pozor na dávkování, protože může mít i nepříznivé vedlejší účinky.
KONTRYHEL je požehnanou bylinkou pro ženy a ženské nemoci. Posiluje dělohu, zvyšuje pravděpodobnost otěhotnění a udržení plodu v těhotenství. Každá maminka by měla od třetího měsíce těhotenství pít denně čaj z kontryhele. Pomáhá při mírném krvácení, zlepšuje kvalitu mléka a podporuje jeho tvorbu. Pomáhá při menstruačních poruchách a bolestech, výtoku a při menopauze.
PROSKURNÍK obsahuje vysoké množství slizovitých látek, které chrání sliznice před drážděním. Je lékem proti kašli, černému kašli, kataru průdušek. Je velmi vhodný pro děti. Rozvařený kořen slouží na psoriázu – omývání postižených míst, na vředy, změkčuje ztuhlé svalstvo. Rozvařený kořen kašovité hmoty můžeme použít jako kosmetickou masku.
SEDMIKRÁSKA je považována za účinný hojivý prostředek na špatně se hojící rány, pohmožděniny a na ztuhlé klouby. Používá se při léčení chorob horních cest dýchacích k lepšímu odkašlávání, bronchitidy a sinusitidy. Čaj ze sedmikrásky se doporučuje pít proti únavě a celkové skleslosti.
SVĚTLÍK je rostlinou našich očí. Podporuje léčbu očí a zlepšuje zrak. Obklad ze světlíku pomáhá při zánětu očních spojivek, zahnisání, slzení, při tvorbě ječného zrna, zčervenání, zeleném zákalu a zánětu duhovky. Má příznivý vliv na žaludek, protože snižuje jeho kyselost, čímž preventivně působí proti vzniku vředů. Prospívá při duševní únavě, nespavosti, bolestech hlavy a histerii.
TUŽEBNÍK – vědecky osvědčené je použití květů a nati tužebníku na léčbu nachlazení. Tyto části rostliny obsahují flavonoidy, třísloviny a sloučeniny kyseliny salicylové, snižující horečku a působící potopudně a protizápalově. V tradiční medicíně má rostlina pro svůj močopudný účinek využití při léčbě dny, nemocech močového měchýře a ledvin.
MÁTA – její nejdůležitější léčebné uplatnění je při všech druzích žaludečních potíží, zastavuje zvracení, uvolňuje křeč žaludku, léčí koliky a nemoci střev, zlepšuje chuť k jídlu, tiší bolesti při žlučových kamenech, zlepšuje vylučování žluče a posiluje celou nervovou soustavu.
KOPŘIVA je univerzální léčivá bylina, která výborně čistí krev, tím pomáhá při lupénce, akné a nečistotě pleti. Třítýdenní pitná kúra dokáže odstranit zdánlivě neodstranitelné vyrážky. Podporuje tvorbu červených krvinek, ředí krev, změkčuje stolici, podporuje peristaltiku střev, podporuje tvorbu mléka a zlepšuje jeho kvalitu. Je močopudná, tím pomáhá revmatikům. Zvyšuje vylučování kyseliny močové a odvodňuje tělo. Je lékem na vlasy. Mytí vlasů silným odvarem posiluje jejich růst a dává jim hebkost. Z kopřivy se získává chlorofyl, který se přidává jako barvivo do léků a potravin. Na obalech výrobků se označuje jako E 140.
Použitá literatura: Zdravý život s babiččinými bylinkami, autor: Dionýz Dugas, Knižní expres, 2004 ZPĚT