Bylinný čaj OKATÝ 50 g
Složení: Květ ibišku, Plod rakytníku,
Ibišek súdánský květ
Ibišek obsahuje velké množství vitamínů, má proto antioxidační účinky. Příznivě působí na lidský organismus, odstraňuje únavu, stimuluje činnost mozku, blahodárně působí na trávení, dodává tělu přírodní vitamín C.
RAKYTNÍK a jeho plody zasluhují zvláštní pozornost díky obsahu vitamínu C a P. V 100 g hmoty se vitaminu C nachází 100 – 400 mg. Vitamin P posiluje kapiláry cév, ale také svojí přítomností zabraňuje rozkladu vitaminu C a zvyšuje jeho působení. Touto skutečností se vysvětluje vysoká odolnost vitaminu C v plodech rakytníku, který se dobře uchovává i při sušení a tepelném zpracování. Ani zmražením se obsah vitaminu C nesnižuje. Oranžově červené zbarvení plodů je podmíněno obsahem karotenoidů – vitaminů skupiny A rozpustných v tucích. Množství karotenu je několikrát vyšší než v mrkvi a tykvi. Plody dále obsahují tokoferol – vitamin E. Obsahem tohoto vitaminu zaujímá rakytník první místo mezi všemi plodovými rostlinami. Tento vitamin je nejlepším prostředkem na pokožku. Plody obsahují kumariny, aminokyseliny a mnoho minerálních látek. Obsahují také fyziologicky aktivní amin zvaný serotonin nebo entenamin, který se vyskytuje v živočišném organismu. U rostlin byl zde zjištěn poprvé. Jeho obsah v rakytníku kolísá od0,3 % do 0,4 %. Serotonin vykazuje proti nádorovou aktivitu.
Rakytník je již dávno známý jako léčivá rostlina. Lidové lékařství Číny, Mongolska a Řecka jej využívalo při léčení plicních, jaterních, zažívacích, kloubových onemocněních i v kosmetice. Rakytník pomáhá od hlenů, zánětů, reguluje krevní oběh, hojí sliznici plic a průdušek, pomáhá při bolestech hrdla a léčí trávicí soustavu. Při používání plodů se zlepšuje celkový stav organismu a zvyšuje se jeho výkonnost. Plody a šťáva z rakytníku stimulují sekreční orgány žaludku. Odvar z plodů se používá pro léčbu žaludečních chorob a vředů a spolu s listy a výhonky pomáhá při léčbě revmatismu a dny. Působí proti skleróze, tlumí bolest a pomáhá při Basedowově nemoci způsobené nadměrnou tvorbou hormonů štítné žlázy. Čaj z listů je výborný prostředek při prevenci rakoviny prostaty a žaludku. Zajímavostí je, že u rakytníku se používají na léčebné účely jak plody, tak i listy, vyrábíme rakytníkový olej, šťávy, džemy, povidla, sirupy, nápoje, zmrzliny. Ale nejen to. Své využití našlo také dřevo rakytníku, které se používá jako cenné palivo, protože má vysokou výhřevnost, téměř jako koks.