Bylinný čaj RAKYTNÍKOVÝ
Bylinný čaj RAKYTNÍKOVÝ obsahuje plody rakytníku, malinu a vřes.
RAKYTNÍK a jeho plody zasluhují zvláštní pozornost díky obsahu vitamínu C a P. V 100 g hmoty se vitaminu C nachází 100 – 400 mg. Vitamin P posiluje kapiláry cév, ale také svojí přítomností zabraňuje rozkladu vitaminu C a zvyšuje jeho působení. Touto skutečností se vysvětluje vysoká odolnost vitaminu C v plodech rakytníku, který se dobře uchovává i při sušení a tepelném zpracování. Ani zmražením se obsah vitaminu C nesnižuje. Oranžově červené zbarvení plodů je podmíněno obsahem karotenoidů – vitaminů skupiny A rozpustných v tucích. Množství karotenu je několikrát vyšší než v mrkvi a tykvi. Plody dále obsahují tokoferol – vitamin E. Obsahem tohoto vitaminu zaujímá rakytník první místo mezi všemi plodovými rostlinami. Tento vitamin je nejlepším prostředkem na pokožku. Plody obsahují kumariny, aminokyseliny a mnoho minerálních látek. Obsahují také fyziologicky aktivní amin zvaný serotonin nebo entenamin, který se vyskytuje v živočišném organismu. U rostlin byl zde zjištěn poprvé. Jeho obsah v rakytníku kolísá od0,3 % do 0,4 %. Serotonin vykazuje protinádorovou aktivitu.
Rakytník je již dávno známý jako léčivá rostlina. Lidové lékařství Číny, Mongolska a Řecka jej využívalo při léčení plicních, jaterních, zažívacích, kloubových onemocněních i v kosmetice. Rakytník pomáhá od hlenů, zánětů, reguluje krevní oběh, hojí sliznici plic a průdušek, pomáhá při bolestech hrdla a léčí trávicí soustavu. Při používání plodů se zlepšuje celkový stav organismu a zvyšuje se jeho výkonnost. Plody a šťáva z rakytníku stimulují sekreční orgány žaludku. Odvar z plodů se používá pro léčbu žaludečních chorob a vředů a spolu s listy a výhonky pomáhá při léčbě revmatismu a dny. Působí proti skleróze, tlumí bolest a pomáhá při Basedowově nemoci způsobené nadměrnou tvorbou hormonů štítné žlázy. Čaj z listů je výborný prostředek při prevenci rakoviny prostaty a žaludku. Zajímavostí je, že u rakytníku se používají na léčebné účely jak plody, tak i listy, vyrábíme rakytníkový olej, šťávy, džemy, povidla, sirupy, nápoje, zmrzliny. Ale nejen to. Své využití našlo také dřevo rakytníku, které se používá jako cenné palivo, protože má vysokou výhřevnost, téměř jako koks.
Maliny obsahují mnoho vitaminů a značné množství biotinu, nazývaného také vitaminem H nebo vitaminem krásy, který zjemňuje pleť, zlepšuje lesk a hustotu vlasů. Plody jsou nejen chutné, ale také zkrásníme. Velmi dobře se projevuje účinek malin po nemoci, léčbě antibiotiky. Pokud chcete pročistit organismus, doporučuje se 1-3 dny nepřijímat žádnou potravu, jen lehké ovoce, zeleninu, šťávy a čaje. K tomuto účelu jsou maliny velmi vhodné. Léčebně maliny pomáhají při poruchách zraku a šerosleposti, zmírňují menstruační krvácení, prospívají ledvinám, močovému ústrojí a snižují teplotu. Listy maliníku podporují trávení, stimulují vylučování žluči, jsou vhodné při žaludečních kolikách a katarech, mají močopudné účinky. Maliny mají protizánětlivé účinky, posilují cévní stěny a hlavně celý imunitní systém. Zevně léčí různé kožní neduhy. Používá se jako kloktadlo urychlující hojení zánětů v dutině ústní. Poslední tři měsíce před porodem se doporučuje k uvolnění svalů dělohy a ulehčení porodu. Plody jsou ovocem, kterého se těžko přejíme, maliník však ani ve formě čaje nemůže způsobit žádné těžkosti.
VŘES je při snížené funkci ledvin nejlepším lékem na podporu vylučování kyseliny močové z těla, účinkuje, i když se už kyselina ukládá v kloubech. Je určený především na léčbu nemocí ledvin a prostaty, neboť výborně dezinfikuje močové cesty. Má protizánětlivé účinky, je vhodný při zánětu ledvin, močového měchýře, močových cest a pomáhá rozpouštět ledvinové kameny. Svou močopudností prospívá při revmatických onemocněních. Osvědčil se při otocích nohou. Pomáhá uklidňovat nervovou soustavu a zlepšuje spánek a zmírňuje bolesti hlavy. Močopudnost lze využít při nemocech z prochlazení a horečce. Vřes podporuje pocení. Pomáhá při tzv. řezání, nepříjemném zastavení močení zánětlivého původu a při poruchách látkové přeměny. Zevně se používá odvar k dezinfekci drobných poranění a ekzémů a vymývání ran.
Zpět
BAJER, Jiří a Ivan JABLONSKÝ. Rakytník - jeho pěstování a využití. V Tribunu EU vyd. 1. Brno:
Tribun EU, 2008, s. 14-15. Knihovnicka.cz. ISBN 978-80-7399-516-4.