Bylinný čaj ZÁCPA
SLOŽENÍ: dobromysl, sléz, len, andělika lékařská, kukuřice
DOBROMYSL je používána při dýchacích potížích, kašli, průduškovém kataru jako odkašlávací prostředek. Pomáhá při úporném suchém i černém kašli. Jeho český název dobromysl zřejmě vychází z velmi dobrého účinku na nervovou soustavu. Čaj z dobromysli uklidňuje, celkově posiluje organismus a zlepšuje krevní oběh. Příznivě působí při žaludečních a střevních obtížích, zlepšuje střevní peristaltiku a používá se při žaludečních neurózách. Upravuje stolici a pomáhá proti křečím. Pro ženy je důležitá tím, že při vynechání menstruace ji vyvolává, normalizuje a uvolňuje křeče. Užívá se také při nechutenství. Přidává se bylinných koupelí a inhalačních čajů při rýmě, chřipce a zánětu průdušek. I když nebyly zjištěny žádné nepříznivé účinky, je to bylinka, která povzbuzuje a zlepšuje náladu, ale i zde platí, že nic se nemá přehánět.
SLÉZ patří mezi populární rostlinu, která je léčebně známá už z antických dob. Tato ztělesněná sladkost obsahuje mnoho slizových látek, a to ji předurčuje k léčbě dýchacích orgánů. Sliz se přilepí na sliznici v organismu, chrání ji před drážděním, a tím urychluje hojení. Čaj je podpůrným lékem při angině, zánětu průdušek a tiší kašel. Osvědčil se i při průjmech, zvlášť u dětí, při některých cévních nemocech a při onemocnění močových cest. Vně se používá na kloktání a obklady při zánětu ústní dutiny. Kloktání pomáhá při drsném a ochraptělém hlase, je prevencí zpěváků a řečníků – vyléčí všechny nemoci krku. Omývání silným odvarem ze slézu pomáhá na kožní nemoci, jako jsou mokvavé ekzémy, akné a růže, změkčuje oteklé svaly a pomáhá tělo zbavovat jedovatých látek. Blahodárná sladkost slézu nemá žádné nepříznivé účinky ani při dlouhodobém používání a tvoří častou přísadu různých bylinkových směsí.
LEN SETÝ Lněné semeno má jednu ojedinělou vlastnost – dokáže na sebe vázat velké množství vody a nabobtnáním dokáže několikanásobně zvětšit svůj objem. Řadí se na první místo při zvyšování činnosti střev, odstraňování zácpy a zastavení průjmu. Střeva potřebují ke své správné funkci dostatek balastních látek – vlákniny, která chybí v „semletých“ obilninách. Nefunkčnost střev způsobuje, že v nich nastává hnilobný proces, při kterém vznikají jedovaté zplodiny. Krev je rozvádí po celém těle, a tím se organismus sám tráví, čímž se snižuje činnost imunitního systému. Semeno lnu svým zvětšeným objemem dokáže tuto zastavenou činnost trávicího systému obnovit. Léčí také zánět žaludku, žaludeční vředy a preventivně působí proti rakovině žaludku. Celé nebo rozdrcené semeno dáme do plátěného sáčku a ponoříme na deset minut do horké, ne vařící vody. Necháme okapat, a co nejteplejší přikládáme při bolestech ledvin, močového měchýře, žaludku a jiných bolestech vnitřních orgánů. Len obsahuje i některé jedovaté látky, proto při vnitřním užívání semen nebo macerátu nepřekračujeme doporučené dávky.
ANDĚLIKA LÉKAŘSKÁ se používala již ve středověku. Mniši v klášterech ji používali jako lék proti moru. Dnes ji řadíme do kategorie výrazně působících rostlin, jako jsou ženšen a puškvorec. Uklidňuje organismus a nervovou soustavu. Doporučuje se užívat ji před namáhavým dnem, před zkouškou, vystoupením, důležitým rokováním. Kořen anděliky je močopudný a potopudný, pomáhá při poruchách trávení, při plynatosti, křečích, revmatismu, poruchách menstruace, migréně, závratích. Kořen anděliky je dobrou přísadou do koupele při bolestech svalů, kloubů, ochrnutí a celkové nervozitě. Z anděliky se vyrábějí i vonné směsi, které pomáhají kromě jiného při nevolnosti během jízdy autem. V malých dávkách je neškodná, vyšší dávky zesilují menstruační krvácení. Doporučuje se proto, nepřekračovat denní dávky.
Blizny kukuřice se používají do čajových směsí proti obezitě. Působí jako mírné kardiotonikum-snižuje tlak, je silně močopudná, snižuje hladinu krevního cukru a působí žlučopudně.