Bylinný čaj ŽALUDEK
Složení: dobromysl, heřmánek, řepík, květelová nať (lnice)
DOBROMYSL neboli oregano slouží odpradávna jako koření, ale jeho využití na zdraví člověka také není zanedbatelné. Čistí zahleněné plíce, pomáhá při suchém i černém kašli a ostatních nemocech průdušek. Má velmi účinek na nervovou soustavu. Čaj posiluje organismus a zlepšuje krevní oběh. Působí dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti, upravuje stolici a pomáhá proti křečím.
HEŘMÁNEK PRAVÝ je jednou ze základních léčivých bylin, které by neměli chybět v žádné domácí lékárničce. Má silné dezinfekční a protizánětlivé účinky, díky kterým získal dominantní postavení mezi léčivými rostlinami. Likviduje jedovaté látky v organismu a zabíjí mnoho druhů bakterií, proto má všestranné léčivé účinky. Latinský název heřmánku matricaria – matka, vychází ze způsobu jeho uplatnění – oddávna se užíval při ženských potížích, při poruchách menstruace, proti různým křečím a ke zmírnění bolesti. Léčí všechny vnitřní orgány, proto jej můžeme uplatnit při žaludečních a střevních potížích. Celkově má uklidňující účinek. Velmi dobře působí také v dětském organismu. Jedna lžička čaje do mléka přispívá ke zlepšení trávení kojenců. Zklidňuje podrážděný žaludek, zastavuje průjem a zvracení a mírní problémy močových cest. Heřmánek také podporuje pocení.
Vnější použití heřmánku má také široké uplatnění. Silný odvar slouží na záněty, kožní ekzémy, kloktání a výplachy úst. Prášek z jemně rozmačkaných květů se osvědčil na posypání silně mokvajících ekzémů a špatně se hojících ran. Na zánět spojivek a podrážděné oči pomůže lžička heřmánkových květů, kterou svaříme v mléce. Po vychladnutí pomocí kosmetických tamponů přiložíme na oči. Heřmánková silice obsahuje modrý azulen, který je oblíbený v kosmetice. Heřmánek je základem všech inhalací při chřipce, rýmě, zánětu průdušek, v napařovacích směsích a v různých bylinkových koupelích. Sušená heřmánková droga je nenahraditelnou složkou bylinkových polštářků, díky svým zklidňujícím účinkům. Nahřátý polštářek dokáže zmírnit bolesti hlavy. Heřmánek pravý je „lékařem“ nejen lidí, ale i rostlin. Chceme-li, aby nám květiny ve váze déle vydržely, přidejme do vody trochu heřmánkového čaje. V heřmánku se spojuje výrazný všestranný účinek s jemným působením a úplnou neškodností. Můžeme ho proto v běžných terapeutických dávkách užívat bez omezení.
ŘEPÍK lékařský je prastarou léčivou rostlinou, která se používá vnitřně jako čaj, ale také vně jako odvar. Čaj z řepíku má stahující účinky a léčí všechny zažívací orgány – žaludek, játra, žlučník, pankreas, dvanácterník a střeva. Zastavuje průjmy, čistí žlučové cesty, pokud se používá dlouhodobě, rozpouští žlučové kameny i písek ve žlučníku a ledvinách. Pomáhá při různých poruchách jater, při kloubových onemocněních zánětlivého původu, při výtoku u žen a posiluje obranyschopnost organismu. Silnější odvar z řepíku je jako kloktadlo nejlepším lékem na přesílené i jinak nemocné hlasivky, proto se doporučuje zpěvákům, učitelům a řečníkům. Na unavené oči se přikládá silný odvar z listů. Obklady z listů prohřátých s vepřovým sádlem přikládáme na špatně se hojící rány. Řepík je při tolika vlastnostech úplně neškodný, můžete ho pít i trvale a přidávat do denního čaje.
LNICE KVĚTEL obsahuje hlavně flavonový glykosid, linarin, pektolinarin a neolinerin a rozličné organické kyseliny. Působí protizánětlivě, projímavě a diureticky. Používá se na záněty dýchacích cest, jater a ledvin. Snižuje křehkost cév. Čaj je doporučován při zánětech žlučníku, při žloutence, na žaludeční a dvanácterníkové vředy. Změkčuje stolici. Tiší křečovité bolesti při kolikách a záchvatech žlučníku a ledvinových kamenů. Působí kladně při chorobách se zvýšeným zadržováním vody v těle. Ve formě kašovitého obkladu nebo masti se přikládá na křečové žíly, hemoroidy a různé kožní vyrážky.
Zpět
Použitá literatura: Zdravý život s babiččinými bylinkami, autor: Dionýz Dugas, Knižní expres, 2004