BYLINNÝ ČAJ ZKT – ZVÝŠENÍ KREVNÍHO TLAKU
Složení: meduňka, dobromysl, levandule, mučenka
MEDUŇKA je na uklidnění celého organismu. Takových bylin máme víc, ale meduňka působí přes celý centrální nervový systém nejen na nervovou soustavu a psychiku, ale léčí všechny orgány těla, u kterých došlo vlivem stresu k chorobným změnám. Uvolňuje křečové stažení orgánů zapříčiněné nervovým vypětím, uklidňuje bušení srdce a dýchání. Tiší záchvaty při černém kašli u dětí, uvolňuje křeče žaludku a zastavené větry, pomůže při zvracení v těhotenství. Je také výborným uspávacím prostředkem. Nahradí tabletku na spaní, a přitom má všeobecný účinek a čaj můžeme pít denně.
DOBROMYSL neboli oregano slouží odpradávna jako koření, ale jeho využití na zdraví člověka také není zanedbatelné. Čistí zahleněné plíce, pomáhá při suchém i černém kašli a ostatních nemocech průdušek. Má velmi účinek na nervovou soustavu. Čaj posiluje organismus a zlepšuje krevní oběh. Působí dezinfekčně, je dobrá na žaludek, proti plynatosti, upravuje stolici a pomáhá proti křečím.
LEVANDULE LÉKAŘSKÁ patří k bylinkám, které u nás ve volné přírodě nerostou, dováží se ze Středozemí. Krása tohoto dřevnatého porostu není v jednotlivé rostlině, ale v bohatém porostu, který zkrášlí každou skalku, a ještě příjemně voní. Využití našla celá nadzemní část rostliny, ale nejúčinnější jsou konce květních klasů ihned, když se začnou otevírat první květy. Je důležité drogu skladovat na suchém a temném místě a krabička nesmí být z plastické hmoty. Naše babičky kladly květy levandule v plátěném sáčku do komod a skříní, protože odhání moly. Tato rostlinka dle zvěrokruhu je rostlinou lidí narozených ve znamení Panny. Na vnější použití je levandule vhodná ve formě oleje. Pomáhá při revma, po úraze, při vykloubeninách, natržených svalech, zánětech nervů a migréně. Olej léčí i vředy a povrchové záněty. Koupel připravená z celé čerstvé nebo sušené rostliny (zároveň s heřmánkem a mátou), zlepšuje krevní oběh a oživuje organizmus dospělých i dětí. Vhodné jsou také inhalace, které urychlují léčbu chřipky, anginy a bronchitidy. Pro nespavost a spokojený spánek dáme do plátěného sáčku levanduli společně s kozlíkem, tymiánem a chmelem, umístíme ho nejlépe k posteli. ČAJ z levandule pomáhá při bolestech hlavy, migrénách, návalech krve, nervové slabosti, stresu a hysterii, mírní třes a bušení srdce a také pomáhá při nespavosti. Využití má levandulový čaj také při astmatu a žaludečních kolikách. Mírně projímá a podporuje trávení a je vhodný na játra a žlučník, odstraňuje křeče a nadýmání. Silný odvar poslouží jako kloktadlo na hojení vřídků v dutině ústní, uvolňuje ochrnutí jazyka a zajíkávání. Levandule při zvýšených dávkách omamuje, proto platí zásada o nepředávkování.
MUČENKA působí jako sedativum. Má zklidňující účinky při neurotických stavech, hysterii, psychickém vyčerpání. Zmírňuje pocity úzkosti, neklidu a napětí. Pomáhá snižovat krevní tlak a také řeší poruchy spánku, jež jsou nervového původu. Používá se také při žaludeční neuróze a střevních potížích.
Zpět
Použitá literatura: Zdravý život s babiččinými bylinkami, autor: Dionýz Dugas, Knižní expres, 2004