Dobromysl obecná
Dobromysl obecná - Origanum vulgare L. je rostlina z čeledi hluchavkovitých. Využívá se jako koření i v léčení chorob.
Dobromysl obecná je vytrvalá, vlnatě chlupatá bylina vysoká 20 až 90 cm. Lodyha je načervenalá a čtyřhranná. Výběžky oddenku jsou po čase dřevité. Vstřícné listy mají krátký řapík, jsou vejčité a celokrajně nebo nezřetelně vroubkované. Spodní jsou největší, k vrcholu se zmenšují. Květenství jsou vidlanovité laty shlukující se v hlávku. Květenství tvoří až 25 květů. Květy jsou drobné, nachově růžové. Koruna má trojcípý dolní pysk a vykrojený pysk horní. Kalich je trubkovitě zvonkovitý. Kvete v červenci až září a celá rostlina příjemně aromaticky voní. Plodem je tvrdka.
V Čechách a na Moravě roste v křovinách, ve světlých lesích, na pasekách, na slunných stráních a na mělkých půdách spíše alkalických. Vyskytuje se poměrně hojně v teplejších oblastech, maximálně byla nalezena v nadmořské výšce 750 m v Krkonoších. Velmi často se pěstuje v zahradách.
Původní areál rozšíření byl v oblasti Středomoří, začala se však pěstovat již od antiky a rozšířila se i do ostatních oblastí Evropy, kde i zplaněla. Původní je i v Malé Asii, na Kavkaze, Blízkém východě, Íránu, nižších polohách Himálaje, v jižní Číně a na Tchaj-wanu. Zavlečena byla i do severní Ameriky.
Nať dobromysli se používá zejména jako koření pod názvem oregano, typickým použitím je kořenění pizzy. Kromě toho je též součástí provensálského koření, ale je vynikající také do guláše. Chuť je výrazná, ale odlišná od majoránky. Sbírá se kvetoucí nať, přítomnost plodů je nežádoucí.
Používá se též v léčitelství pro své aseptické a protizánětlivé účinky, při nachlazení, kašli, černém kašli a bronchiálním kataru. Zvyšuje vyměšování žluči, podporuje trávení a střeva. Při problémech se žlučníkem a průjmech, záněty krku a dásní. Droga je silným prostředkem uvolňujícím křečovité stažení hladkého svalstva - spazmolytikum. Používá se i na obklady a osvěžující koupele. V nati obsažené barvivo se dříve používalo k barvení ovčí vlny. Jako doplněk stravy bývá ve formě oleje s dávkováním kapátkem, nebo pro přesnější dávkování a užívání ve formě želatinových kapslí.
Nať dobromysli obsahuje asi 0,4% silice (hlavně thymol a karvakrol) a asi 8% tříslovin, hořčiny, tanin, těkavý olej, gumopryskyřici, antioxidanty a další látky.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Dobromysl_obecná