Jitrocel Indický mletý - Psyllium flavum testa
PSYLLIUM a jeho semena se využívaly již ve starověku. Tenkrát se doporučoval kašovitý zábal ze semen pro svůj chladivý účinek při kožních chorobách. Ve 12. století doporučovali psyllium díky zvlhčujícím a chladivým účinkům užívat vnitřně při horečce, zvenčí při průjmu a krvácení z nosu. Také podle dnešních vědomostí pomáhají semena psyllia proti průjmu i zácpě. Při vaření semen se uvolňují slizové látky, které se doporučovaly nanášet zvenčí jako obklad na tišení bolesti a na otoky. Dnes se výhradně doporučují semena indického jitrocelu, dováženého ze Střední Asie.
Léčivý účinek psyllia spočívá v obsahu slizových látek (polysacharidů), nashromážděných především v osemení. Slizové látky jitrocelu se vyznačují zvláště vysokou schopností nabobtnat, a to 100 – 150 krát zvětší svůj objem. Semena a osemení podporují činnost střev. Bobtnající látky (vláknina) vážou na sebe cholesterol a četné střevní zbytky až po jedy, zkracuje se doba setrvání těchto látek ve střevě a tím i doba kontaktu s rakovinotvornými látkami. Střevní prostředí se ozdravuje, což vede k upravení střevní flóry. Vědecky se potvrdilo použití semen a jejich kladných účinků při chronicky snížené činnosti střev, protože velmi jemně, ale účinně podporují trávení. Kromě toho podporují funkčnost střeva při análních fistulách a hemoroidech, i během těhotenství. Osvědčilo se také používání osemení při zápalech střev a při průjmu. Výhodou vlákniny obsažené v semenech je to, že na rozdíl od pšeničných a ovesných otrub se z této vlákniny nepřibírá. Účinek při užívání se může projevit po 12 -24 hodinách, zřídkavě po dvou dnech. Jiné léky by se měly užívat až po uplynutí 1 hodiny, protože jitrocel může zabránit vstřebávání jejich účinných látek.
Použití psyllia se oceňuje hlavně během hubnutí, díky zmírnění pocitu hladu a také snižuje vstřebávání potravy během trávení, hlavně cukrů a tuků. Tím se minimalizuje příjem kalorií. Zvyšuje se objem vody ve stolici, čímž dochází k lepšímu vyprazdňování. Snižuje se cholesterol, protože vláknina na sebe váže žlučové kyseliny, kterých součástí cholesterol je, a tím brání jejich zpětnému vstřebání do krve. Játra musí produkovat více žlučové kyseliny, a tím spotřebovávat více cholesterolu, jehož hladina se tak v krvi snižuje. Nezapomeňte, že při užívání psyllia je potřeba zvýšit příjem tekutin, alespoň o 500 ml. Nedoporučuje se mléko, protože neumožňuje nabobtnání. Zpět