Ovčí vlna
Tento materiál je velmi oblíbený hlavně u náročnějších zákazníků pro své termoizolační vlastnosti. Ovčí vlna pohlcuje vlhkost a jen pomalu tuto vlhkost odpařuje, má však jednu unikátní vlastnost, kterou využíváme při používání výrobků s ovčí vlny.
Ovčí vlna, která je mokrá pořád produkuje teplo. Lidské tělo vnímá tento jev jako pocit suchého tepla.
Jednotlivá vlákna ovčí vlny jsou velmi tenká, jejich tloušťka se měří v mikrometrech. Podle průměru vlákna dělíme vlnu:
- hrubá - 23–24.5 µm
- střední - 19.6–22.9 µm
- fine - 18.6–19.5 µm
- superfine - 15–18.5 µm
- ultra fine - 11.5–15 µm
Základním znakem vlny je její hřejivost, respektive schopnost zachytávat teplo. To je dáno díky struktuře vlněného vlákna, které obsahuje velké množství výstupků a kapes, ve kterých se zachytává teplo, které produkuje nositel. Vytváří tak pocit tepla, který známe z klasických vlněných svetrů. Ovčí vlna je schopná absorbovat vlhkost v míře až 30 % svého objemu. V porovnání například s polyesterem je to mnohonásobně více.
Vlhkost ve vlně se snadno zahřeje, nedochází tak k nepříjemnému, chladivému pocitu při pocení.
Dalším důležitým faktorem je antibakteriální schopnost vlny. Je to dáno opět nepravidelnou strukturou vlákna. Bakterie, které se tak snadno množí, na dokonale rovném vlákně umělých materiálů jsou zřejmě na vlněném vlákně zpomaleny a nemají tak dostatek živin z potu. Oblečení z ovčí vlny tak nezapáchá ani při dlouhodobějším nošení.
Zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Merino