Římský kmín
Co je římský kmín? Častá otázka, tak se na ni podíváme zblízka. Wikipedia píše - Šabrej kmínovitý (Cuminum cyminum) je jednoletá rostlina z čeledi miříkovitých. Semen se užívá jako koření a jsou známa pod názvem římský kmín. Lidové názvy: Kumín, Djintan, Bílý křížový kmín, Mateřský kmín, Zira, Šabrej, Slovenský název: Rasca rímska, Šabrej kmínovitý
Použití v kuchyni, jde o důležitou součást indické kuchyně a koření kari, kterému dodává jeho charakteristické aroma.
Ve středoasijských zemích bývalého SSSR je znám pod názvem zira a přidává se do pilafu. V indonéské kuchyni se nazývá djintan. Na Balkáně (Bulharsko) se nazývá kimion a používá se ke kořenění mletých mas kebabčet, jinak do místních salámů a klobás. Stejně tak ve Středomoří do salámů tzv. italského typu, masových konzerv, sýrů ale i do chleba. Další užití našel v likérnictví.
Pomáhá prokrvení a má řadu dalších pozitivních účinků, jako je podpora chuti k jídlu a mnohé další. Zároveň je nejlepší přírodní lék proti nadýmání, plynatosti a zažívacím problémům vůbec. Římský kmín se doporučuje přidávat k vařenému masu, aby pomohl trávení. Je také nápomocen při potížích kardiovaskulárního původu a zmírňuje i úporný kašel.
Kumin zvyšuje citlivost na inzulín a snižuje hladinu krevního cukru, a tím se stává prostředkem proti cukrovce, protože Cuminaldehyd obsažený v semínkách římského kmínu, vyvolává inhibiční aktivitu.
Římský kmín vykazuje ochranné účinky proti rakovině a má také protizánětlivé vlastnosti. Také účinně pomáhá snižovat rakovinu žaludku, tlustého střeva a děložního čípku.
Účinné látky: minerály - vápník, hořčík, železo a zinek, vitamíny řady B, cuminaldehyd, ftalidy, polyacetylény, silice (cineol, beta-pinen, cymen,1,3-p-methandial) 2-5%, mastné kyseliny – palmitová, proteiny 15-20 %, pryskyřice, škrob
Zpět na Kmín římský Cumin 25g
Zpět na Kmín římský mletý 25g