Ořešák list 50 g
Ořešák královský (Juglandis regia) má tak léčivé vlastnosti, že i mezi rostlinnými léky sahá po královské koruně. K léčebným účinkům jsou nejlepší mladé lístečky.
Čaj z ořešákových listů silně čistí krev, proto jeho prvořadé použití je při kožních onemocněních. Pomáhá odstranit akné, svědivé ekzémy, vyrážky a doléčit omrzliny. Mladé spařené listy se přikládají při hnisání kostí. Teplé až horké obklady je třeba častěji měnit a ponechat na bolavém místě i přes noc. Je to neuvěřitelné, ale po několika dnech se rána otevře a hnis vyteče. Obklady z ořešáku pomáhají i při těžce se hojících ranách, otocích a vředech.
Vnitřně je ořešák výborným lékem proti výtoku, snižuje hladinu cukru v krvi, pomáhá vyhánět střevní parazity, čistí zahleněný žaludek a střeva. Má protizánětlivé účinky a příznivě ovlivňuje lymfatický systém. Čaj oslazený medem můžeme pít jako konzumní čaj. Neporučuje se osobám se sníženým krevním tlakem, protože mírně krevní tlak snižuje. Pomáhá zastavit suchý kašel.
Ořešákový olej je známým prostředkem na vlasy, čistí vlasovou pokožku a posiluje kořínky vlasů. Odvar z ořešákových listů zastavuje vypadávání vlasů a je dobrou, a velmi častou přísadou do bylinkových koupelí (gynekologické potíže a zánět konečníku). Silný odvar odstraňuje nadměrné pocení nohou a rukou. Nálev pomáhá, když nás trápí průjem (3-5 šálků denně).
Příprava
Vnitřně - nálev: 1 rovnou polévkovou lžíci přelijeme 1/4 litrem vroucí vody, necháme v zakryté nádobě 15 odstát a scedíme. Pijeme 1-2x denně.
Vně - odvar: 1 čajovou lžičku vsypeme do 1/4 litru studené vody, přivedeme k varu a krátce povaříme. 15 minut necháme v zakryté nádobě odstát a scedíme.
Potírání ekzémů: 1/2 litru vody a 40-50g listů
Bylinková koupel: 1 litr vody a 100 g listů
Obsah: 50 g
Mohlo by Vás zajímat